بهترین شرایط برای نگهداری عطر و ادکلن

دسته بندی : طرز استفاده و نگهداری عطر و ادکلن

زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

 بهترین شرایط برای نگهداری عطر و ادکلن

همان طور که می‌دانید، تاریخ مصرف مشخصی برای عطرها و ادکلن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود، اما شرایط نگهداری عطر و ادکلن به ماندگاری و دوام آن‌ها کمک می‌کند. عطر و ادکلن باید در بهترین شرایط، نگه داری شوند. در این صورت پخش بو و ماندگاری آن‌ها افزایش می‌یابد و می‌توانید مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید. طول عمر یک شیشه عطر با توجه به شرایط نگه داری و روش‌های مراقبت صحیح از آن ممکن است بین یک تا پانزده سال تغییر کند. در ادامه به طور کامل درباره بهترین شرایط نگه داری عطر و ادکلن، ظروف مناسب نگهداری و دما و نور توضیح خواهیم داد. شما می‌توانید با توجه به نکاتی که در این مقاله گفته می‌شود، از عطر و ادکلن خود به خوبی نگه داری کنید. با جزیره عط  همراه باشید.

همان طور که می‌دانید، تاریخ مصرف مشخصی برای عطرها و ادکلن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود، اما شرایط نگهداری عطر و ادکلن به ماندگاری و دوام آن‌ها کمک می‌کند. عطر و ادکلن باید در بهترین شرایط، نگه داری شوند. در این صورت پخش بو و ماندگاری آن‌ها افزایش می‌یابد و می‌توانید مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید. طول عمر یک شیشه عطر با توجه به شرایط نگه داری و روش‌های مراقبت صحیح از آن ممکن است بین یک تا پانزده سال تغییر کند. در ادامه به طور کامل درباره بهترین شرایط نگه داری عطر و ادکلن، ظروف مناسب نگهداری و دما و نور توضیح خواهیم داد. شما می‌توانید با توجه به نکاتی که در این مقاله گفته می‌شود، از عطر و ادکلن خود به خوبی نگه داری کنید. با جزیره عطر همراه باشید.

مناسب‌ترین محل را برای نگهداری از عطر و ادکلن انتخاب کنید

اگر می‌خواهید عطر و ادکلن شما ماندگاری بیشتری داشته باشد، باید مناسب‌ترین محل و بهترین شرایط را برای نگه داری از آن فراهم کنید. در ادامه به روش‌های مراقبت از عطر و ادکلن اشاره می‌کنیم و درباره هر کدام از آن‌ها توضیح می‌دهیم.

ظروف مناسب نگهداری از عطر و ادکلن

یکی از مهم‌ترین نکات در نگه داری از عطر و ادکلن، استفاده ظروف مناسب است.

نگه داری عطر در بطری اصلی خودش

پس از خرید عطر و استفاده از آن، توجه داشته باشید که نباید آن را از ظرف بطری و شیشه اصلی آن خارج کنید. بهتر است عطر را در شیشه اصلی خودش نگه داری کنید. چرا که اگر عطر شما به صورت مستقیم با هوا در ارتباط باشد، غلظت آن به شدت کاهش پیدا می‌کند و قدرت و ماندگاری خود را از دست می‌دهد.

قرار دادن شیشه داخل جعبه

اگر دقت کرده باشید، برخی از انواع عطرها و ادکلن‌ها در جعبه‌های تزئینی و زیبایی در بازار عرضه می‌شوند، اما باید بدانید که این جعبه‌های تنها جنبه تزئینی ندارند، بلکه برای این هستند که شما عطر خود را در بهترین شرایط نگه داری کنید. به همین دلیل بهتر است شیشه عطر را درون جعبه آن بگذارید تا از تابش مستقیم نور آفتاب و رطوبت موجود در محیط دور باشد. از طرفی قرار دادن شیشه عطر در جعبه، احتمال شکسته شدن آن را به شدت کاهش می‌دهد.

انتخاب بهترین بطری برای نگه داری از عطر

ممکن است بخواهید عطر و ادکلن خود را در سفر همراه داشته باشید و برای نگه داری از آن دچار مشکلاتی شوید! در رابطه با این موضوع، بطری‌هایی با قابلیت شارژ شدن می‌توانند برای نگه داری از عطر و ادکلن شما گزینه مناسبی باشند. بطری‌های شارژی بهترین ظروف نگه دارند عطر در سفر می‌باشند که با استفاده از آن می‌توانید مقدار مورد نیازی از عطر و ادکلن را با خود به سفر ببرید و از آن استفاده کنید. این بطری‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دچار شکستگی و یا خرابی نمی‌شوند؛ بنابراین ارزش دارد که برای نگه داری از عطر و ادکلن برند و با کیفیت خود، برای خرید بطری‌های شارژی هزینه زیادی بپردازید.

شرایط دما و نور برای نگه داری از عطر و ادکلن باید چگونه باشد؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در نگه داری از عطر و ادکلن باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، بررسی شرایط نور و دما است. در ادامه درباره محل نگه داری از عطر و ادکلن با توجه به تابش نور و دمای محیط صحبت خواهیم کرد.

نگه داری از عطر و ادکلن دور از نور آفتاب

اگر عطر و ادکلن شما در معرض مستقیم تابش نور آفتاب قرار داشته باشد، ماده اصلی خود را از دست می‌دهد، به عبارتی با تابش نور ماده عطر تجزیه می‌شود. در نتیجه طول عمر و ماندگاری آن کاهش پیدا می‌کند. به همین علت پیشنهاد می‌کنیم که شیشه یا بطری عطر را محلی نگه داری کنید که از تابش نور مستقیم آفتاب و رطوبت دور باشد. بهترین محل برای نگه داری عطر و ادکلن شما قرار دادن آن در کشو و کمد می‌باشد.

فراهم کردن دمای ثابت برای محل نگه داری از عطر

افزایش و یا کاهش زیاد دما می‌تواند روی ماده عطر تأثیر بدی بگذارد و از کیفیت آن کم کند؛ بنابراین باید بطری عطر را در محلی بگذارید که دمای آن دچار تغییرات ناگهانی نشود. به عنوان مثال، کمدها و کابینت‌ها آشپزخانه برای نگه داری از عطر و ادکلن توصیه نمی‌شوند، چرا که در آشپزخانه دما همواره دچار تغییرات می‌شود. اتاق خواب‌ها و پذیرایی محل مناسبی برای نگه داری از عطر و ادکلن شما است، به شرطی که در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

محل نگه داری از عطر باید دور از رطوبت باشد

رطوبت زیاد می‌تواند کیفیت ماده عطر را تحت تأثیر قرار دهد و باعث می‌شود که ماندگاری آن کاهش پیدا کند. به همین علت نمی‌توانید بطری عطر و ادکلن خود را در فضاهایی مانند حمام یا آشپزخانه قرار دهید. اگر محل مورد نظر شما برای نگه داری از عطر و ادکلن همواره دچار رطوبت می‌شود، می‌توانید بهتر است آن را تغییر دهید و یا مشکل رطوبت را برطرف کنید.

آیا برای نگه داری از عطر و ادکلن یخچال محلی مناسبی است؟

یخچال برای نگه داری از عطر و ادکلن محل مناسبی به شمار می‌رود، اما نباید دمای بسیار سردی و فضای مرطوبی داشته باشد. اگر اطمینان حاصل کنید که بوی مواد خوراکی و … روی رایحه عطر و ادکلن تأثیر نمی‌گذارد، می‌توانید از یخچال برای نگه داری از بطری عطر و ادکلن خود استفاده کنید.

کمد، بهترین محل برای مراقبت از عطر و ادکلن

بهترین محلی که می‌توانید برای نگه داری از عطر و ادکلن خود در اتاق پیدا کنید، کمد است. بدین صورت شیشه عطر شما از تابش مستقیم نور، رطوبت و تغییرات دما در محیط دور می‌ماند و شما می‌توانید عطر و ادکلن خود را در بهترین شرایط نگه داری کنید.

چرا نباید شیشه عطر را تکان دهیم؟

عده‌ای از افراد پیش از مصرف عطر، شیشه آن را تکان می‌دهند، اما باید بگوییم که این کار تأثیر خاصی روی ماندگاری و پخش بوی آن ندارد؛ بنابراین بهتر است از این کار خودداری کنید، چرا که می‌تواند به ماده عطر آسیب وارد کند.

چرا نباید اپلیکاتور را از درون شیشه عطر خارج کنیم؟

لوله پلاستیکی (اپلیکاتور) درون شیشه عطر باعث می‌شود که عطر از داخل شیشه به بیرون اسپری شود. بسیاری از بطری‌های عطری این لوله پلاستیکی به راحتی از شیشه خارج می‌شود، اما اگر بخواهید در زمان عطر زدن به طور دائم آن را از شیشه خارج کنید، عطر شما ماده اصلی خود را از دست می‌دهد و به واسطه ورودی باکتری‌ها به داخل شیشه، عطر دچار آلودگی می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله درباره بهترین شرایط برای نگهداری عطر و ادکلن صحبت کردیم و توضیح دادیم که ظروف مناسب نگه داری و شرایط دما و نور باید چگونه باشند. امیدواریم که با استفاده از این نکات بتوانید به بهترین شکل از عطر و ادکلن خود نگه داری و مراقبت کنید. در پایان شما هم می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را درباره نگه داری از عطر و ادکلن برای ما به اشتراک بگذارید.

 

دیگر مقالات پیشنهادی